Kutu Abonelik modeli hızla hayatımıza giriyor

2017 yılı içerisinde ve önümüzdeki yıl içerisinde Türkiye girişim aşamasında birçok Kutu Abonelik ve Abonelik E-ticaret modeline ev sahipliği yapıyor olacak. Abonelik ekonomisinin 2018 yılı içerisinde ülkemizde toplam e-ticaret hacminin %30’unu kapsayacağı öngörülüyor.

Kutu Abonelik Modeli’nin Artıları

Müşteri için Kolaylık
Müşteri bir Kutu Abonelik modeline abone olduğunda, satın aldığı kutudaki ürünlerin düzenli şekilde tedarik edilmesini sağlar.

Düzenli Gelir
Kutu Abonelik platform sahibi tekrar bir ödeme sürecine girmeden tekrar eden devamlı gelire sahip olur.

Stok Tutma ve Satış Öngörüsü
Kutu Abonelik platform sahibi belirli bir zaman aralığı içerisinde göndermesi gereken sipariş hacmini kolayca tahmin edebilir. Böylelikle stok tutma sorunu olmadan taze ürün gönderimi de sağlayabilir. (Düzenli aylık çiçek satışı gibi)

Kârlanma ve Kazanç

Abone Yaşam Ömrü
Abonelik E-ticaret modelini işleten herhangi bir işletmenin kârlılık düzeyi, hizmet/ürünü kullanan abonelerininin minimum iptal düzeyinde olmasıdır. Abonenin ortalama yaşam ömrü ne kadar uzun olursa, sadık müşteri kitlesi büyüyerek artış gösterir.

Bazı Kutu Abonelik modelleri, abone ortalama yaşam ömrünü arttırabilmek için özel paketleme ve kişiselleştirilmiş ürünler sunmaktadır. Bir önceki yazımız olan Abonelik E-ticaret’te paketlemenin ve kişiselleştirilmiş mesajın önemi göz atabilirsiniz.

Müşteri Kazanım Maliyeti
Her işletme gibi Abonelik E-ticaret modeli için de, müşteri kazanım maliyeti kârlılık oranının düşmesine sebep olur. Abonelik E-ticaretinde, farklı ve yenilikçi pazarlama teknikleri ile minimum pazarlama maliyeti ile müşteri kazanımı sağlanabilir. Örnek verecek olursak;

Ünlü yada fenomen hesaplar ile Influcer marketing Kutu Abonelik satışlarında Instagram Influencer Marketing etkisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Viral Videolar 

Yukarıda belirttiğimiz gibi viral videolar ve influcer marketing minimum maliyet ile abonelik satışının etkili bir yoludur.

Kutu Başı Brüt Kâr Oranı
Her abonelik satışı ile kâr oranı platformun kutu ücretlendirmesi ve kutu içeriklerinin maliyetine bağlıdır.

Sabit Giderler
Abonelik E-ticaret platformları, örnek ürün tedarik edilmesi, ürünlerin oluşturulması, müşteri hizmetleri, sosyal medya, içerik editörlüğü ve operasyonel giderler gibi faaliyetler için sabit giderleri olacaktır.

Abonelik E-ticaret modeline dayalı bir model kurmak istiyorsanız hemen KutuAbonelik ile iletişim kurabilirsiniz.


Kendinize ait Abonelik E-ticaret platformunuzu kurmak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Size en kısa sürede ulaşacağız.