Abonelik E-ticaret İş Modeli

Abonelik E-ticaret, müşterilerinizin ürün/hizmete aboneliği ile düzenli olarak bir kutu gönderimi yapan servistir. Abonelik Kutuları genellikle aylık olarak gönderilir, bazı ürün/hizmetler 3 ayda bir yada haftalık gönderilir.

Abonelik E-ticaret İş Modeli Başlangıç
Globalde her sektör için farklı ürünler barındıran abonelik kutuları bulunuyor. Bazı popüler olan sektörler, güzellik ve bakım ürünleri, gıda ürünleri, evcil hayvan bakımı ile ilgili satış gerçekleştirir.

Abonelik E-ticaret Geçmişi?
Abonelik E-ticaret ülkemizde yeni bir akım olarak görünmesine rağmen aslında yeni değil. Öncesinde bazı şirketler kişisel bakım, kitap gibi ürünler ile abonelik satışına başlamıştı.

Graze gibi şirketler İngiltere’de sağlıklı atıştırmalıkları Kutu Abonelik modeli ile satışa başladıklarında Abonelik E-ticaret herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Sonrasında Dollar Shave Club ve Birchbox gibi Abonelik E-ticaret furyasının büyümesiyle sektörde heyecan arttı.

Abonelik E-ticaret İş Modelinin Faydaları
Müşterileriniz birden fazla kez satın alma yaparak iş modeli sahipleri için sadık müşteri kitlesi oluşturur. Potansiyel müşteri bir kez alışverişe kazandırmak bile yüksek reklam maliyeti oluştururken Kutu Abonelik ile müşteriler abonelik modeline bağlanır. Hizmet/üründen memnun kalan müşteriler herhangi bir işlem yapmadan sürekli şekilde ödemeleri yapmaya ve kutularını temin etmeye devam eder.

Abonelik E-ticaret ile şirketler her ay müşterilerine benzer içeriklere sahip kutu gönderimi yapar. Böylelikle stok sorunu yaşamadan bir sonraki ay için satış hacmini görebilir.

Abonelik E-ticaret modelindeki değişkenler

Kutu Maliyeti : Satılan her kutu içeriğinin size olan maliyeti ve kutu ambalajının paketleme maliyeti

Kargolama Maliyeti : Her kutu hazırlanması sonrası müşterinize ulaştırmak için nakliye ve kargo için ödeyeceğiniz tutar.

Müşteri Kazanım Maliyeti : Yeni abone olan her müşteriniz için size olan kazanım maliyeti

Müşteri Yaşam Ömrü : “Aboneleriniz ortalama ne kadar süre boyunca aboneliklerini devam ettiriyor” bu oran iş modelinizin büyümesi için önemlidir.

Sabit Giderler : İşletmenizin çalışmaya devam etmesi için diğer giderler.

Abonelik E-ticaret İş Modelinin Geleceği
Abonelik E-ticaret modeline ülkemizde çok fazla ilgi olması ve yeni trend bir iş modeli olarak görünmesi nedeniyle sizde kurguladığınız Abonelik E-ticaret modelini kısa sürede hayata geçirebilirsiniz.


Kendinize ait Abonelik E-ticaret platformunuzu kurmak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Size en kısa sürede ulaşacağız.