E-ticarette güven damgası uygulaması geliyor

İnternetten yapılan alışverişlerdeki güven, hizmet kalitesi ve gizlillik koşullarında yaşanan sorunlara çözüm niteliğinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliği 06 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci “Güven damgası ile e-ticarette dolandırıcılık faaliyetlerin önüne geçilecek, ortaya çıkan uyuşmazlıklar hızlı, etkin ve maliyetsiz çözümlenebilecek” dedi.

E-ticarette güven damgası bulunan e-ticaret siteleri tüketiciler tarafından ilgiyle karşılanacağı için rakiplerinden ve e-ticaret platformlarından sıyrılarak bir adım öne geçmiş olacak. Ayrıca güven damgası ile tüketici açısından bilgi güvenliği sağlanmış, hizmet kalitesi artmış olacak.

E-ticarette güven damgası nasıl alınacak?
Güven damgası almak isteyen e-ticaret platformları, aracı hizmet sağlayıcılarına belirli şartları sağlaması halinde sahip olacak. Firmalar, güven damgası başvurusunda bulunmadan maksimum 3 ay önce ve her takvim yılı döneminde en az bir kez “sızma testi” yaptırarak gerekli güvenli önlemlerini alacak, çocukların zihinsel, fiziksel, psikolojik, ahlâki ve toplumsal gelişimini olumsuz etkileyebilecek içeriklere yönelik tedbirleri almış olacak.

Başvuru şartlarının uygunluğunun kontrolünden sonra hazırlanacak rapor ile değerlendirme yapılacak. Şartlara sağlamayan başvurular için başvuru kriterlerinin sağlanması için 30 gün ek süre sağlanacak.

Güven damgası, firmaların elektronik ticaret sitelerinde ana sayfalarında yer almasıyla müşteri kitlesine güven sağlamış olacak.

Güven damgası için kriterler sağlanmalı

  • Başvuru öncesi en fazla 3 ay önce ve her takvim yılı döneminde en az bir kez sızma testi yaptırılmalı,
  • E-ticaret platformlarının internet sitesi ve mobil sitede EV SSL kurulumu sağlanmalı,
  • E-ticareti kapsayan yedi adet temal kanun ve bu kanunların düzenlemeleri ile elektronik ticaret ortamında satışı yasak, şartlara bağlı olan ürünlere ilişkin düzenlemeler sağlanmalı,
  • Ürünün boyutlarının anlaşılmasını sağlayan ürün görselleri, tedarik süreci, kargo ve teslimat süresi gibi detaylar belirtilmeli,
  • Siparişin alıcıya teslim sürecine kadar siparişim durumu ve kargo takip durumu sunulmasına imkan sağlaması,
  • Hizmetin kim tarfından hangi kapsam ve sürelerde sağlanacağının belirtilmesi,
  • Müşterinin, siparişi hakkında bilgi alabilmesi, taleplerini ve şikayetlerini iletebilmesi için destek sağlanması, telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleri iletişimi sağlanması

Diğer detaylara göz atmak içni Resmi Gazete’yi inceleyebilirsiniz.


Kendinize ait Abonelik E-ticaret platformunuzu kurmak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Size en kısa sürede ulaşacağız.