Abonelikli E-ticaret gönderilerinizde kargo şirketleri nasıl çalışır?

Kargo şirketleri genel itibariyle bir adresten başka bir adrese gönderilmesi istenen koli, poşet, zarf halindeki gönderiyi kamyon, tır teslimat şubesine ve sonrasında alıcıya ulaştırır.

Kargo şirketlerinin çalışma mantığı, gönderiyi yapan kişinin kişisel bilgileri ve TC kimlik numarası, telefon numarasının sisteme girişi ile aynı şekilde alıcı kişinin adres, isim soyisim ve telefon numarası gibi bilgilerinin sisteme girişi ile yapılır. Bu bilgiler ile gönderim kaydı oluşturulduktan sonra gönderi ilk aşamada aktarma merkezlerine, sonrasında adres rotasına göre diğer aktarma merkezlerine ve son noktada teslimat şubesine gönderilir. Gönderici kişinin kargoyu teslim ettiği aşamada kendisine gönderim işleminin oluşturulduğuna dair bir kayıt makbuzu verilir. Bu kayıt makbuzu(fatura) üzerinde gönderici ve alıcı bilgisi, takip numarası, hangi şubeden gönderi yapıldığı ve hangi şubenin kargoyu teslim edeceğine dair bilgiler yer alır.

Aktarma merkezinden teslimat şubesine kargonun gönderilmesinden sonra, kargo şubesindeki kuryelerin bölgelerine göre gönderiler dağılır. Bölgeye giden kurye gönderiyi teslim etmek için alıcı adrese ulaşır, eğer adreste alıcı kişiyi bulamazsa kargosu olduğuna dair ihbar notu bırakılır. Alıcı adreste bulunuyorsa, imza sonrası kargosu teslim edilir. Bazı kargo şirketleri ve sağladığı hizmetler doğrultusunda gönderi durumunu anlık olarak kargo takip numarası ile yada bir KutuAbonelik platformu iseniz size sağlanan panel ile anlık takip edebilir.

 


Kendinize ait Abonelik E-ticaret platformunuzu kurmak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Size en kısa sürede ulaşacağız.