Abone ile müşteri arasındaki fark nedir?

E-ticaret platformları ile Abonelikli E-ticaret arasında ciddi farklar ve pazarlama stratejilerinde farklılıklar yer alıyor. Bunun yanı sıra; Kutu Abonelik platformlarında alıcılar Abone olarak yer alırken, e-ticaret platformlarında alıcılar müşteri olarak adlandırılıyor.

Abonelikli E-ticaret platformlarındaki her abone müşteri olarakta isimlendirilebilir. Yalnızca aralarındaki en büyük fark, aboneler için belirli zaman döngüleri dahilinde otomatik olarak siparişleri oluşturulur ve ödemeleri tahsil edilir. E-ticaret platformlarında ise kullanıcı tarafından bir ödeme ve sipariş aksiyonu alınması gerekiyor. Bu yüzden Abonelikli E-ticaret platformlarında sadık müşteri kitlesinin yüksek oranda olması nedeniyle daha kârlı bir satış modelidir.

Sipariş- İş Yükü Dengesi
Abonelikli E-ticaret modellerinde abonelerin olması nedeniyle bir sonraki ay içerisinde +- olarak ne kadar satış gerçekleştirebileceğinizi, kasanıza girecek miktarı, cironuzu net kârınızı hesaplayabilirsiniz. Varolan sadık müşteri kitlesine ek abonelerin gelmesi buradaki + dengesini arttıracaktır. Böylelikle kargolayacağınız yada hazırlayacağınız hizmet/ürünün size ne kadarlık bir iş yükü oluşturabileceğini, kargo sürecinde ve diğer sipariş aşamalarında bünyenizdeki eleman istihdamını net hesaplayabilmenize ve büyüme oranınızı hedefleyerek bu eksende pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.

Branding
Abonelikli E-ticaret modellerinde kullanıcılarınızdan daha fazla feedback alabilmeniz nedeniyle abone ile aranızda duygusal bir bağ oluşur. Kullanıcının taleplerini bildiğiniz için o dönemki siparişlerinizde abonelerinize küçük sürprizler yapmanız müşteri sadakatini ve abone yaşam süresini arttırır.


Kendinize ait Abonelik E-ticaret platformunuzu kurmak ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Size en kısa sürede ulaşacağız.